دسته‌بندی نشده

کلینیک دامپزشکی شیراز : درمان قرمزی پای مرغ مینا

علائم و درمان Bumblefoot در طوطی ها

Bumblefoot (Pododermatitis) چیست؟
bumblefoot ، که به نام pododermatitis شناخته می شود ، بصورت مزمن به عنوان یک بیماری جدی شناخته می شود و در طوطی سانان اغلب رخ می دهد. این بیماری در پرندگان سنگین وزن و بزرگ جثه مانند آمازونها رایج است ، اما درمرغ عشق ها ، عروس هلندی و مرغ میناها نیز دیده می شود.

شدت این وضعیت پا می تواند از نازک شدن و قرمزی خفیف سطح کف کف پا ، تا یک عفونت مزمن شدید که ممکن است شامل عفونت استخوان (استئومیلیت) باشد و به عفونت های ثانویه منجر به سپتی سمی و حتی مرگ شود ، متفاوت باشد. اگرچه بیشتر موارد مربوط به ناحیه کف پا است ، اما برخی از موارد ممکن است یک انگشت را درگیر کند ، یا ضایعه ممکن است در قسمت مچ پا نیز دیده شود.

علل Bumblefoot در طوطی ها
در پرندگان شکارچی ، شایعترین علل ایجاد سوراخ در کف پا بدلیل وجود ناخن های تیز در پرنده یا زخم های ناشی از طعمه های آن است. در طوطی سانان ، علل اغلب تغذیه ای یا محیطی است. علل تغذیه ای شامل رژیم های غذایی کم ویتامین A ، بیوتین ، کلسیم ، D3 یا برخی دیگر از کمبودهای تغذیه ای یا رژیم های غذایی پرچرب است.

غذای خراب یا مدفوع که روی پچ بسته شده میماند می تواند با تکثیر باکتری ها ، منبع عفونت ایجاد کند. ایستادن روی این منبع آلودگی می تواند منجر به عفونت شود حتی زمانی که یک زخم خفیف در پا ایجاد شده باشد.

محلول های تمیز کننده و ضدعفونی کننده قوی که به اندازه کافی از محیط پاک نشده باشند ، می توانند باعث تحریک اولیه ای در پا شوند که می تواند پیشرفت کند. ضربه به پا نیز می تواند به عنوان یک دلیل اولیه برای ایجاد این بیماری باشد. باکتریهایی که معمولاً جدا می شوند شامل Staphylococcus sp.، Streptococcus sp.، Pseudomonas sp. و به ندرت ، Candida sp. قارچ یا Mycobacteria sp باشند.

سایر شرایط ممکن است با موارد خفیف بامبلفوت اشتباه گرفته شود. اینها می تواند شامل مشکلات مفصلی ، آبسه های موضعی کوچک ، ضایعات pox virus ، ضایعات قارچی ، انگلهایی از قبیل Knemidokoptes یا نماتدهای فیلاریا ، گزش حشرات ، تشکیل کالوس به دلیل شکستگی های قدیمی ، سرمازدگی ، سوختگی ، ضربه ، یا پاپیلوم یا سایرتومورهای خوش خیم یا بدخیم باشد . سایرعلل ازدیاد در ناحیه پای قناری ها به دلیل افزایش سن ، سندرم انقباض انگشت ، یا سندرم خودزنی است. درماتیت تماسی می تواند در اثرالودگی های قارچی یا تحریک کننده های تماسی مانند نیکوتین حاصل از دست آلوده سیگاری ها ، یا اسپری مو یا سایر مواد شیمیایی ایجاد شود.

علائم Bumblefoot در طوطی ها
شدت ضایعات هم در درمان و هم در پیش آگهی تأثیر می گذارد ، بنابراین بررسی درجه بندی ضایعات مهم است. بامبل پا در پرندگان شکارچی معمولاً از 1 تا 5 درجه بندی می شود ، اما ضایعات درطوطی سانان که غالباً دیرتر متوجه بروز انها می شوید ، اغلب از 1 تا 7 درجه بندی می شوند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی